11 دی 1348 منتشرشده در مقالات نوشته شده توسط 

اجلاس کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس موسوم به «کُپ21» (COP21)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یست و یکمین کنفرانس بین المللی آب و هوا از روز دوشنبه، سی ام نوامبر درهای خود را به روی شرکت کنندگان در پاریس باز کرد.

همانند سالهای گذشته، رسیدن به سیاست های جهانی برای کاهش گازهای گلخانه ای و مقابله با گرمایش روز افزون زمین در دستور بیست و یکمین کنفرانس آب و هوا قرار دارد.

بان کی مون در سخنرانی افتتاحیه اجلاس جهانی آب و هوا در پاریس (COP21) تاکید کرد کشورهای توسعه یافته، مسئول کمک و رشد کشورهای کمتر توسعه یافته هستند. دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد میانگین دمای زمین تاکنون 1.5 درجه افزایش یافته است و برای جلوگیری از رسیدن این افزایش به 2 درجه، باید اقدام های فوری صورت بگیرد.

وی با اشاره به اینکه هدف های نشست آب و هوایی پاریس پیشتر اعلام شده است، گفت: در این نشست، نقشه راه برای دستیابی به هدف ها تنظیم خواهد شد. بان کی مون تاکید کرد تصمیم هایی که در این نشست گرفته می شود، باید انعطاف پذیر باشد و راهکارهای مربوط به هر کشور با شرایط آن کشور هماهنگ باشد.

این توافق لازم است هرچند همه می دانند که این تلاش ها امکان ماندن در حد کمتر از دو درجه کاهش گازهای گلخانه ای را نمی دهد.

اقتصاد دنیا امروز واقعا برای رفع مشکلات در این زمینه بسیج شده است. این همراهی تصمیم گیری سیاسی را آسان تر می کند و نسبت به کنفرانس کپنهاگ در سال ۲۰۰۹ با دشواری کمتری این تصمیم ها گرفته می شود.

کاهش دو درصدی گازکربنیک از جمله تصمیاتی بود که در کنفرانس کپنهاگ گرفته شد اما با گذشت شش سال، هنوز بسیاری از تصمیمات آن کنفرانس اجرا نشده است. از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در کنفرانس کپنهاگ می توان به اختصاص یک کمک هفت میلیارد یورویی به کشورهای فقیر طی سه سال برای مقابله با تبعات گرمایش زمین از جمله خشکسالی اشاره کرد. ضمن آنکه در آن نشست، کشورهای ثروتمند متعهد شدند مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ در اختیار کشورهای فقیر برای کمک به تقویت صنعت کشاورزی و مقابله با افزایش گازهای گلخانه ای قرار بدهند اما این امر تاکنون عملی نشده است.

این گفت و گوها به منظور صرف زمان بیشتر برای رسیدن به یک توافق بر اساس زمانبندی اعلام شده از سوی سازمان ملل پیش از کنفرانس اصلی آغاز شده است. کشورهای حاضر در کنفرانس آب و هوای پاریس تنها تا یازدهم دسامبر فرصت دارند که به یک توافق برسند.

ریاست کنفرانس پاریس به عهدۀ لوران فابیوس، وزیر خارجۀ فرانسه است و یکی از برنامه های این کنفرانس کاهش گازهای گلخانه ای به کمتر از دو درجه تا سال ۲۱۰۰ است.

ایران از جمله کشورهایی است که افزایش دما و خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی، اثرات منفی بسیاری بر آن داشته است. 
گفتنی است، در دو دهه گذشته تغییرات آب و هوایی موجب مرگ بیش از ۶۰۰ هزار نفر و ضرر اقتصادی حدود یک هزار میلیارد دلاری به کشورهای مختلف شده است. 
طبق اعلام سازمان ملل، طی این مدت به طور میانگین سالانه ۳۳۵ فاجعه مرتبط با آب و هوا اتفاق افتاده که نسبت به ده سال پیش از آن، دو برابر شده است. 
تاکید دانشمندان بر ضرورت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به منظور کاهش خسارات و تلفات ناشی از فجایع اقلیمی، همچنین رسیدن به یک توافقی عملی در این مورد طی نشست جهانی پاریس، به دلیل همین تاثیرات منفی است.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که به نمایندگی از دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست سران تغییرات آب و هوایی پاریس حضور دارد.
معاون رئیس جمهور کشورمان ضمن تاکید بر نقش مهم این اجلاس در تدوین رژیم نوین حقوقی جهانی بر تغییرات آب و هوا و ابعاد گسترده و پیچیده آن، گفت: برای تضمین توفیق توافقنامه پاریس در انتهای کاپ 21، رعایت چند نکته ضروری است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ج.ا.ایران افزود: توافقنامه آتی باید متوازن در تمامی عناصر شش گانه    ADP  باشد و ذیل اصول و مفاد کنوانسیون تغییرات آب و هوا، به ویژه "اصل مسئولیت مشترک ولی متفاوت با توانمندی های متناظر" به نتیجه برسد.
وی با یادآوری ضرورت برخورداری توافقنامه آتی از نوآوری در الزامات و ابزارهای اجرا، همچنین مبتنی بودن بر رویکردهای تشویقی برای مشارکت تمامی کشورهای عضو کنوانسیون، خاطرنشان کرد: صداقت در تعهدات و جبران تعهدات گذشته از امروز تا قبل از سال 2020 بسیار کلیدی است.
ابتکار ضمن تاکید بر ضرورت قابل اجرا بودن توافقنامه، تصریح کرد: توافقنامه پاریس باید به گونه ای باشد که همه کشورها با افتخار به آن ملحق شوند و در مقابل نسل های حاضر و آتی به آن افتخار کنند که لازمه این امر عدم نادیده گرفتن کشورها اعم از آسیب پذیرترین کشورهای کوچک جزیره ای و کمتر توسعه یافته تا کشورهای ثروتمند پیشرفته در توافقنامه آتی است.
معاون رئیس جمهور کشورمان افزود: باید اطمینان حاصل کنیم که توافقنامه آتی، بر مشارکت داوطلبانه اعلامی کشورهای در حال توسعه در قالب INDC، واکنشگرا باشد. این دستاورد مهم همکاری صادقانه کشورهای در حال توسعه را که از سال 1992 تا امروز در پاریس، بی نظیر است، به عنوان بزرگترین سرمایه معنوی این توافقنامه قلمداد و بر روی آن پایه های تلاش واقع بینانه خود را استوار سازیم. برای کشورهای در حال توسعه همواره INDC و برای توسعه یافته ها NDC خواهد بود. 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ج.ا.ایران خاطرنشان کرد: توافقنامه آتی باید ابزار و شتاب لازم برای سیر به سمت اقتصاد کم کربن و مقاوم در برابر تغییرات شدید آب و هوایی را برای همگان و به ویژه کشورهای در حال توسعه اثرگذار، برای سرمایه گذاری خارجی به منظور دستیابی به تعدیل و سازگاری در خود جای داده باشد. 
وی تاکید کرد: دولت ها در این مورد باید راهبری پیشتازانه ای را عهده دار شوند و بخش خصوصی را به تحرک درآورند. 
ابتکار ضمن یادآوری اهمیت برخورداری توافقنامه آتی از رویکردی منطقی، گفت: این نیاز هم اکنون مهم ترین نیاز دو هفته آینده بوده که رهبران سیاسی کشورها در ترسیم "بسته عملی پاریس" (Pragmatic Paris Package) که هر دو مقطع پیش و پس از 2020 را در بر می گیرد، مشارکت بلند پروازانه از خود نمایان سازند. بنابراین اعتقاد و حمایت سیاسی راستین طلب می کند.
معاون رئیس جمهور کشورمان اضافه کرد: باید اطمینان حاصل کنیم که توافق آتی، نیازهای بلادرنگ اثر اجرای آن را در اقتصاد کشورهای در حال توسعه و به ویژه اقدامات واکنشی (Respons Measures) و فعالیت های تبعی آن را در اهداف توسعه پایدار و رشد اقتصادی این کشورها را علاوه بر خسارت و ویرانی (Loss&Damage)  مانند پدیده ریزگردها را در بر گیرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ج.ا.ایران ضمن تاکید بر پایبندی ایران به آرمان های 17 گانه توسعه پایدار، تصریح کرد: بسته 15 گانه سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی رهبر معظم انقلاب را تکلیف قانونی خود در سطح قانون اساسی دانسته و آن را دنبال خواهیم کرد.
وی اشاره ای هم به اقدامات تعدیلی ایران قبل از 2020 داشت و اظهار کرد: برای پتانسیل میانگین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای سالانه بالغ بر یکصد میلیون تن در بازه زمانی 2030- 2021 تلاش خواهیم کرد و در سال افق به بالغ بر دویست میلیون تن خواهیم رسید.
ابتکار پیشنهادی هم برای سازمان ملل داشت و گفت: برای هدیه دادن صلح، ثبات و حیات رو به تعالی به نسل های بعد، برآورد تخمینی از اثرات "ردپای کربن" (Carbon Footprint) تولید سلاح، کاربرد و اثرات جاری هر گونه جنگ، نزاع و خشونت داشته باشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان افزود: ج.ا. ایران که خود بارها قربانی تروریسم بوده، با درک نیاز جهانی برای مقابله با جنگ و خشونت، آمادگی همه جانبه خود برای تلاش در راستای مقابله با تروریسم به منظور حفظ صلح، آرامش، ثبات و پایداری در منطقه و جهان به ویژه در این مقطع که عده ای جنایت کار با سوء استفاده از دین رحمانی و صلح طلب اسلام در تلاش برای ترسیم چهره ای کاملاً غیرواقعی از اسلام هستند را اعلام می کند.
در پایان باید گفت اجلاس جهانی محیط زیست بار دیگر در پاریس در حال برگزاری است و دوباره آمریکای تولید کننده یک پنجم گازهای گلخانه ای دنیا برای کشورهای عقب نگهداشته شده (دقت کنیم از لفظ های تولید شده آنها یعنی جهان سوم استفاده نکنیم) نسخه می پیچد؛ کشورهای نابود کننده منابع طبیعی و محیط زیست با ژست های خاص خود مجددا کلی سند و چشم انداز می نویسند و خود کما فی السابق به هیچ کدامشان پایبند نخواهند بود، چراکه اساسا اسناد زیست محیطی چون به نفعشان نیست و آنها را محدود می کند الزام آور نیستند و دوباره بسیاری از مدافعین حقوق زمین دستگیر و زندانی می شوند.

تا زمانی که کشورهای غربی و آمریکا دست از رفتارهای استعماری و نابودکننده خود نکشیده و محیط زیست سایر کشورها را به مثابه محیط زیست کشور خود نپندارند و تنها شعار "جهانی فکر کنیم و محلی عمل کنیم" را داده، ولی در عمل شاهد تخریب محیط زیست "کشورهای عقب نگهداشته شده" به بهای هر چه صنعتی تر شدن آنها باشیم، امیدی به حفظ محیط زیست برای نسلهای آتی نخواهد بود و "توسعه پایدار" تنها واژه ای خواهد بود که در کتب تالیفی برخی دانشمندان آزاد اندیش آنها آورده شده، ولی در عمل توسط سیاستمدارانشان به تباهی کشیده شده است.

 

بازدید 300723 بار
برچسب‌ها
آخرین ویرایش در یکشنبه, 15 اسفند 1395 ساعت 17:18

ارتباط با ما

آدرس

ایران - تهران - دانشگاه علم و صنعت - دفتر مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه.

تلفن و فکس

77240664 - 021

021 - 77240667

ایمیل

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید