شرکت ذوب آهن اصفهان، سومین تولیدکننده بزرگ فولاد ایران در میان برنامه‌هایی که برای افزایش تولید دارد، در تلاش است تا 73 درصد سهام خود را عرضه کند. در این بین احرامیان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: واگذاری سهام ذوب آهن اصفهان در فرابورس از سوی سازمان خصوصی سازی پیش از حل ماجرای بدهی های این شرکت، اتفاقی عجیب و خلاف قانون است.

چند سالی است که با رهنمودهای مقام معظم رهبری بحث اقتصاد مقاومتی، اقتصادی که اساس آن بر پایه توان داخلی است بسیار جدی شده و تمامی مسئولان در گزارشات خود از این واژه مکررا استفاده می‌کنند. اما چیزی که در عمل شاهد آن هستیم شعاری بودن بسیاری از صحبت ها و گزارشات مسئولین محترم است. یکی از مهمترین جنبه های اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید داخل است. اگر یک کالا نمونه داخلی داشته باشد و یا همت داخلی بر تولید آن باشد، ایجاب می‌کند که از تولید داخل حمایت کرد. اما چیزی که در عمل شاهد آن هستیم در بعضی موارد کاملا متناقض است.

طرح کنسانتره روی شرکت توسعه معادن سرب و روی مهدی آباد طی دوه ماه اینده راه اندازی می شود.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران جزئیات تفاهم‌نامه امضا شده بین این شرکت و شرکت معدنی و صنعتی گل گهر را تشریح کرد.

وام 200 میلیون دلاری به گل گهر/برای سنگان و چادرملو-اردکان هم برنامه داریم
 
 

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی کشور اعلام کرد: اکنون که فولادسازان و تولیدکنندگان ورق از ذخیره و انبار تولیدات در این واحدها خبر داده اند، اعضای این تشکل که 80 درصد از ظرفیت خالی برخوردارند، آماده اند تا نیاز برنامه احداث هزاران کیلومتر خطوط لوله آبرسانی را تامین کنند.

عضو انجمن توليدکنندگان فولاد اظهار کرد: توليد فولاد در کشور رقابتي است اما محصولات آهن اسفنجي تنها به صورت محدود در اختيار چند شرکت قرار دارد از اين رو شوراي رقابت به دنبال قيمت‌گذاري اين محصول است که بر همين اساس چند جلسه درخصوص ارائه گزارشي و بررسي بازار اين محصول برگزار شده است.

دیر عامل شرکت فولاد مبارکه گفت: این شرکت برای تولید هر تن فولاد، میزان مصرف آب را 68 درصد کاهش داده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، بهرام سبحانی در نخستین گردهمایی مدیران ایمیدرو در سال 95 که در شهر اصفهان برگزار می شود، تصریح کرد: این شرکت میزان مصرف آب را نسبت به سال 1370( راه اندازی فولاد مبارکه) 68 درصد کاهش داده است.
وی افزود: این رقم کاهش مصرف آب در حالی عملی شده که طی 25 سال گذشته شاهد رشد تولید بوده ایم و سال گذشته در این شرکت 7.5 میلیون تن فولاد خام تولید شد.

مدیر اکتشاف ایمیدرو از کشف 4.5 تن ذخیره جدید طلا در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

کشور آلمان در حال حرکت به سمت جایگزینی تمام منابع انرژی کنونی خود با انرژی‌های تجدیدپذیر است، در همین راستا این کشور هفته‌ی گذشته موفق به تامین ۹۵ درصد از انرژی خود از منابع تجدیدپذیر شد.

رييس اتحاديه توليدکنندگان طلا و جواهر گفت: ايران با وجود داشتن قدمت زياد و معادن قابل توجهي از سنگ‌هاي زينتي، هنوز جايگاه خود را در اين حوزه پيدا نکرده و نتوانسته در بازارهاي جهاني سهمي از تجارت اين سنگ‌ها را به خود اختصاص دهد.
برچسب‌ها

پوسکو به دنبال احداث کارخانه لوله سازی در قشم است/چهارمین غول فولاد سازی جهان تکنولوژی جدید به ایران می اورد

در سه ماه نخست سال 2016 ایران بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی دنیا بود. این در حالی است که میزان تولید آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت.

به گزارش ایرالپ  ، قرارداد مربوط به طرح یاد شده بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت فرانسوی اَکسِنس (Axens) در تهران امضا شد.
این قرارداد را مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو و فرانسیس ناتی ول (Francis Nativel) معاون اجرایی این شرکت فرانسوی امضا کردند.

برچسب‌ها

با عنایات الهی و اقدامات زیست محیطی شرکت فروآلیاژ ایران و با همراهی گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی شرکت فروآلیاژ ایران از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان صنعت سبز معرفی شد.

موارد مورد حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت به ترتیب اولیت به شرح زیر است:

۱- حوزه بیوتکنولوژی:
 • توسعه و تکوین دانش فنی تولید فراورده­های پیوندی و مهندسی بافت
 • توسعه و تکوین دانش فنی تولید کیت‌های تشخیص بیماری‌های ژنتیکی و عوامل بیماریزای انسانی، دام و طیور در مقیاس پایلوت آزمایشی و نیمه صنعت
 • توسعه و تکوین دانش فنی تولید واکسن­ها بر اساس فناوری­های نوین بر علیه سرطان‌ها و بیماری‌های عفونی انسان، دام و طیور در مقیاس پایلوت آزمایشی و نیمه صنعتی
 • تکوین دانش فنی تولید آنزیم­ها، آنتی­باد­ی­های منوکلونال درمانی، آنتی بیوتیک‌ها، هورمون‌ها، فاکتورهای انعقادی، فاکتورهای رشد، اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها و پلی ساکارید­ها در مقیاس نیمه صنعتی و صنعتی
 • توسعه دانش فنی فرمولاسیون‌های دارویی جدید در مقیاس پایلوت آزمایشی و مواد مؤثره دارویی در مقیاس نیمه صنعتی
 • توسعه دانش فنی سیستمهای حمل و رهایش دارو در مقیاس پایلوت آزمایشی و نیمه صنعتی
 • توسعه دانش فنی طراحی و تولید بیوراکتور­های کشت میکروبی و سلولهای یوکاریوتیک در مقیاس پایلوت آزمایشی و نیمه صنعتی
 • تولید و تکوین دانش فنی فرایندهای خالص سازی و کروماتوگرافی در مقیاس نیمه صنعتی
 • تکوین دانش فنی تولید فرآورده‌های غذایی نوترکیب، رنگ‌های طبیعی، اسیدهای آلی، آنتی اکسیدان‌های طبیعی و استارترهای غذایی، امولسیون‌کننده‌های غذایی، پروبیوتیکها و استابیلایزرها

آقای امیر علم به نمایندگی از مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه جلساتی را جهت همکاری در رفع معضلات زیست محیطی کارخانه پتروشیمی بندر امام انجام داده است که شرکت مذکور گزارش آن را به معاونت پژوهشی دانشگاه علم و صنعت به شرح زیر ارسال کرده‌اند:

گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی توانست با به کارگیری متخصصان امر راه حلی کارآمد جهت مشکل اسید ضایعاتی کارخانه شیمی تکس آریا ارائه کند.

در ادامه روند همکاری‌های گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه به نمایندگی از دانشگاه علم و صنعت ایران و شرکت فروآلیاژ ایران، قراردی جدید برای سال 1394 مابین این دو بسته شد. طبق موضوع این قرارداد گروه نفت، انرژی و صنایع شیمایی به مطالعه و بررسی وضعیت محیط زیستی کارخانه فروآلیاژ ازنا در سال 1394 می‌پردازد. طبق این قرارداد فعالیت‌ها و خدمات اجرایی به شرح زیر خواهد بود:

 1. نظارت بر اجرای پروژه‌های محیط زیستی کارخانه در سال 1394
 2. همکاری فنی و پژوهشی در زمینه‌ی پروژه‌های فرایندی جدید کارخانه در سال 1394
 3. مستند سازی و تهیه گزارش از وضعیت محیط زیستی شرکت در سال 1394

گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی با در اختیار داشتن متخصصانی از برترین دانشگاه‌های کشور در سه زمینه محیط زیست، متالورژی و مهندسی شیمی توانسته جایگاه مناسبی در میان انواع مؤسسات ارتباط صنعت با دانشگاه برای خود ایجاد کند به طوری که صنایع مختلفی جهت همکاری با این گروه ابراز تمایل کرده‌اند. شرکت فروآلیاژ ایران نیز با توجه به تجربه موفقی که در سال گذشته از همکاری با این گروه دیده بود تصمیم گرفت تا در سال 1394 نیز مطالعه و بررسی وضعیت محیط زیستی کارخانه خود را به این گروه بسپارد.

مدت این قرارداد یکساله به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که کل فعالیت های محیط زیستی کارخانه مذکور در این مدت تحت نظر متخصصان گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی به سرانجام برسد. این قرارداد تحقیقات صنعتی نمونه‌ای از قراردادهای همکاری بین دانشگاه و صنعت است که مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه و بالأخص گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی همواره در اجرای آن پیشرو بوده است.

گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه در راستای همکاری با کارخانجات صنعتی جهت رفع مشکلات زیست محیطی آنها، در سال 1394 قرارداد تحقیقات  صنعتی با کارخانه فروسیلیس ایران واقع در شهر سمنان را امضا کرد. موضوع این قرارداد پایش و ممیزی محیط زیستی شرکت فروسیلیس سمنان، رفع مشکلات اجرایی، ارائه خدمات مشاوره‌ای محیط زیستی و پیشنهادات فنی و علمی در جهت افزایش کیفیت محصول کارخانه مذکور می‌باشد.

این قرار داد که مبلغ آن یک میلیارد ریال می‌باشد و مدت اجرای آن سه ماه در نظر گرفته شده است، به امضای مدیریت عامل شرکت فروسیلیس ایران از یک طرف و از طرف دیگر به امضای مدیر همکاری‌های علمی و صنعتی دانشگاه علم و صنعت ایران رسیده است. این قرارداد در حالی بسته شده است که متخصصان گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی طی بازدیدهایی که در ماه‌های اخیر از محل این کارخانه داشته‌اند به دقت مشکلات زیست محیطی آن را مورد ارزیابی قرار داده و برای آن راه‌حل هایی ارائه داده‌اند. قرار است طی این قرارداد این راه‌حل‌ها اجرایی شوند.

گروه نفت، انرژی و صنایع شیمایی مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه با هدف افزایش ارتباط دانشگاه با صنعت و بهره‌گیری از متخصصان دانشگاهی در راستای حل معضلات صنعت کشور راه اندازی شده است. این گروه که متشکل از متخصصانی از برترین دانشگاه‌های کشور است توانسته ترکیب مناسبی از مهندسی و خلاقیت را در کنار هم مدیریت کند.

لازم به ذکر است پیشتر نیز این گروه پروژه‌ای مشابه را برای کارخانه فروآلیاژ ایران واقع در شهر ازنا انجام داده بود.

گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی"مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه" از جمله مراکز پیشگام در بهبود شرایط محیط زیستی کشور است. یکی از اقدامات اخیر این مرکز شروع همکاری با کارخانه فروسیلیس ایران، مستقر در سمنان است. در این راستا متخصصین این مرکز اقدام به بازدید اولیه و تهیه گزارش کاملی از وقایع این کارخانه نموده اند. در ادامه این روند، مراحلی مشابه آنچه در فروآلیاژ ایران گذرانده شد، در این کارخانه به انجام می­رسد.

بدنبال درخواست مساعدت شرکت فروآلیاژ ایران از پژوهشگاه علم و صنعت، گروه نفت و انرژی این پژوهشگاه، اقدام به تهیه طرحی زیست محیطی به منظور کاهش آلودگی این واحد صنعتی کرده است.

روز جهانی محیط زیست برای اولین بار در سال 1972 از طرف سازمان ملل متحد در نشست استکهلم سوئد به رسمیت شناخته شد. اولین کنفرانس روز جهانی محیط‌ زیست در کشور کنیا و در سال 1987 برگزار شد. با توجه به اینکه ایران عضو تعداد قابل توجهی از کنوانسیون های بین المللی است، لزوم برگزاری روز جهانی محیط زیست در کشور احساس می شد. این مهم در سال 1386 با برگزاری اولین کنفرانس ملی روز جهانی محیط زیست و تأسیس دبیرخانه دائمی کنفرانس محقق شد.

صیانت از منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست در اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرار گرفته است. روند رشد صنعتی و افزایش تعداد ناوگان حمل و نقل موجب تولید آلودگی شده است و محیط زیست کشور را با مخاطرات جدی مواجه نموده است. علاوه بر آلودگی های محلی، تولید گازهای گلخانه ای می تواند اثرات زیست محیطی نگران کننده ای بر اقلیم جهانی بر جای گذارد. از این رو نیاز است تا گردهمایی های زیست محیطی در هر دو بعد ملی و جهانی موضوع اقتصاد سبز را مورد توجه قرار دهند.

 اهداف برگزاری کنفرانس ملی روز ملی جهانی محیط زیست را می‌توان به شرح زیر خلاصه نمود:

 • تبلور مجموعه ظرفیت‌های علمی کشور جهت رفع معضلات زیست ‌محیطی؛
 • ایجاد حساسیت در زمینه محیط‌ زیست بین دولت‌مردان به منظور وضع قوانین مؤثر و اجرا و نظارت مطلوب بر آن؛
 • ایجاد بازار برای صنعتگران کشور جهت ساخت و عرضه وسایل کنترل و کاهش آلودگی؛
 • افزایش آگاهی‌های عامه مردم در زمینه های محیط ‌زیست؛
 • هم‌ اندیشی بین اساتید، دولت‌مردان و صنعتگران کشور؛
 • ارتقای سطح علمی اندیشمندان، پژوهشگران و دانشجویان از طریق تبادل نظر؛
 • دستیابی به سیاست‌ها و راهبردهای کلان حفظ محیط زیست.

در همین راستا متخصصان محیط زیست گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی "مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه" در تهیه مفاد بیانیه پایانی و همچنین کمک به اجرای نهمین کنفرانس روز جهانی محیط زیست که همه ساله در روز جهانی محیط زیست و در دانشگاه تهران برگزار می شود، همکاری نموده اند.  

بیانیه نهمین کنفرانس روز جهانی محیط زیست

1- اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان تنها اصل پیگیر مسائل زیست‌محیطی بیان می‌دارد که در جمهوری اسلامی ایران، حفاظت از محیط‌زیست که نسل امروز و نسل‌های بعدی باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفۀ عمومی تلقی می‌گردد؛ لذا مقتضی است، سازمان حفاظت محیط زیست که در جایگاه متولی محیط زیست می­باشد با همکاری تنگاتنگ دستگاههای دولتی از قبیل (آموزش­و­پرورش، سازمان صدا و سیما، وزارت علوم، وزارت فرهنگ­و­ارشاد و حوزه­های علمیه و مجلس­شورای اسلامی) با سازمانهای مردم­نهاد، برنامه هایی جامع در راستای ارتقاء سطح آگاهی و فرهنگ عمومی حفظ محیط زیست آحاد جامعه، سیاستگذاری و اجرا نمایند.

2- انتظار می­رود اسناد ملی محیط زیستی جمهوری اسلامی ایران با مطالعات دقیق­تر فرصتها، تهدیدها، قوتها، ضعفها و چالشهای موجود درحوزه­ی محیط­زیست کشور، رهیافت مناسبی جهت پیشگیری، کنترل و کاهش این چالشها -مبتنی بر اصل یاد شده- ارائه دهند که البته این اسناد نباید روی کاغذ باقی بماند بلکه می بایست با توجه به ضرورت و نیاز برنامه­ریزی محیط­زیستی کشور، به سرعت، تبدیل به سیاست کلان و اهداف عملیاتی گردد. دراین راستا جامعه دانشگاهی با ترسیم نقشه راه، حمایت خویش را از این اسناد­-پس از رفع ابهامات- اعلام می­دارد.

3- ادغام سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور تحت عنوان «وزارتخانه جدید» با هدف ایجاد مدیریت واحد در صیانت از آب و جلوگیری از تخریب جنگلها، مراتع و تالابها، می بایست در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرد. اجرای این طرح باعث افزایش قدرت قانونی و اجرایی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گردیده و از سوی دیگر موجبات چابکسازی و پاسخگویی شفافتر از جانب این دو نهاد را درپی خواهد داشت.

4- از آنجا که محیط زیست جزو پنج کلان­روند تحول می باشد و نقش برجسته­ای در برنامه های توسعه کشور دارد، فقدان یک کمیسیون تخصصی­ای که بتواند قوانین دستگاه قانونگذاری کشور را پیگیری و تقویت نماید، احساس می گردد. لذا پیشنهاد می شود در مجلس دهم، کمیسیونی ویژه تحت عنوان «کمیسیون محیط زیست» با هدف ارتقای وضع قوانین ایجاد گردد.

5- به منظور اعمال مدیریت صحیح بر منابع و مصارف آب ضرورت دارد با توجه به میزان آب و شرایط حاضر و آتی، موضوع آب کشور در بالاترین سطح (شورای عالی آب) مورد ارزیابی قرار گیرد، تا بتوان با اعمال صحیح مدیریت منابع آب و مصرف آب در استقرار توسعه پایدار و نیل به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی در زمینه های اقتصادی، امنیتی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی با حفظ نیازهای زیست محیطی و اکوسیستم حوضه های آبریز گام مؤثی برداشت.

6- این روزها دریاچه­ها و تالابهای کشور به­عنوان یکی از باارزشترین زیست­بومهای  کشور در معرض چالش‌هایی نابودگر قرار گرفته­اند. دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان به دلیل مديريت ناكارآمد در منابع آب و کشاورزی و سدسازی‌های غيرعلمي بر رودخانه هاي آب رسان در معرض خشك شدن شتابنده قرار­گرفته است که اثرات جبران ناپذیری را بر محیط زیست طبیعی پیرامون آن درپی خواهد داشت؛ از اين رو انتظار می­رود كه هرچه سريع‌تر ضمن استفاده از روش هاي نوين آبياري و بالابردن راندمان آن، از گسترش اراضی کشاورزي جلوگيري شود و طرح هاي جديد سدسازي در منطقه متوقف شود، تا بتوان حق‌آبه ساکنین پيرامون اين درياچه را به آنان بازگرداند.

7-  این کنفرانس ضمن اعلام مراتب نگرانی و اعتراض شدید خود به تصمیم واگذاری جزیره آشوراده توسط سازمان محیط­زیست، جزیره آشوراده که به مثابه­ی دروازه میانکاله و تنها باقیمانده از طبیعت بکر خزری است را، فاقد توان اکولوژیک لازم جهت تحمل چنین کاربری مخربی می‌داند و این حرکت را زمینه ساز نابودی کامل آن زیستگاه اعلام می‌نماید و هرگونه دخل و تصرف در آن؛ اعم از ملکی یا تغییر کاربری را به هر میزان و با هر توجیهی که موجب تغییر در سیمای طبیعی و ویژگی‌های اکولوژیک و اکوسیستم آن شود، محکوم کرده و آن را ظلم آشکار به طبیعت ایران و میراث نسل‌های آینده به شمار می‌آورد. لذا خواستاریم واگذاری اراضی این جزیره برای احداث مجتمع­های گردشگری توسط سازمان ابطال گردیده و همچنین سطح اقدامات حفاظتی در این منطقه برای مقابله با عواملی همچون زمین­خواری­های وسیع، شکار بی­رویه، آتش­سوزی­های گسترده و ... را ارتقاء بخشند.

8- قانون حفاظت و بهسازی محیط­زیست هرگونه اقدام به تغییر در پارکهای ملی و مناطق حفاظت­شده را ممنوع می­داند. براساس این آیین­نامه؛ حتی بوته­کنی در این مناطق منع­شده­است، چه رسد به قطع درختان و احداث جاده و گذر آن از دل پارک ملی! لذا با عنایت به این قانون احداث بزرگراه شهید­شوشتری توسط شهرداری تهران در منطقه پارک ملی سرخه­حصار جای مطالعه و تأمل بیشتری دارد.

 9- برگزارکنندگان و شرکت­کنندگان همایش روزجهانی محیط زیست، به استناد بیانات اخیر مقام معظم رهبری درخصوص آزادسازی اراضی ملی و اهمیت محیط زیست، ضمن تقدیر و تشکر از اقدام فوری شهردار محترم تهران دراین خصوص و بازگرداندن 1500 هکتار از اراضی ملی و تبدیل به فضای سبز جهت استفاده عمومی تحت عنوان بوستان یاس، خواهان تداوم این رویکرد از سوی همه سازمانهای دولتی و غیردولتی جهت واگذاری منابع طبیعی برای استفاده عموم مردم می­باشند.

10- کمبود آب در ایران بحرانی انکارناپذیر و تهدیدی جدی برای توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و نهادی محسوب می شود. در این راستا دولتمردان، ريشه اصلي بحران آب را تغيير اقليم و وقوع خشكسالي‌هاي مكرر معرفي مي‌كنند و معتقدند كه كمبود آب پديده‌اي دوره‌اي است؛ درحالي كه مسائل مربوط به بحران آب در واقع ريشه در عدم برنامه ريزي جامع دارد. با نظر به وظیفه حاکمیت در جهت حفظ محیط زیست، می­طلبد که در سیاستگذاری مدیریت جامع منابع آب، رویکرد مدیریت مشارکتی به عنوان نقشه راه در حل بحران حاضر، در دستور کار سیاست گذاران آب قرار گیرد.

11- نظر به اینکه 93% از مساحت کشور را حوضه ­های آبخیز تشکیل می­دهند و با توجه به رتبه نخست کشور در فرسایش خاک و چالشهای مدیریتی در مدیریت آبخیزهای کشور همچون فقدان آمایش سرزمین، آبخیزداری، ضرورتی اجتناب­ناپذیر خواهد بود. بنابر پیش­بینی سازمان ملل تا سال 2025، ایران در فهرست کشورهایی قرار می­گیرد که با کمبود آب مواجه خواهد شد. از این رو پروژه­های آبخیزداری از مهمترین اقداماتی است که می­تواند با کاهش خسارات سیل و فرسایش خاک، موجب تغذیه آبخوانها و تولید مواد غذایی گردد.

12- مبادله بین­المللی محصولات کشاورزی، در دستیابی به امنیت غذایی در طول سالهای کم­آبی،می تواند نقشی اساسی ایفا کند. اگرچه به­نظر می­رسد برخی از تصمیم­گیران، تمایلی به پذیرش نقش آب مجازی در امنیت غذایی ندارند، اما رشد سریع جمعیت و همچنین محدودیت منابع آب، منجر به استفاده تلویحی از راهکار واردات آب مجازی خواهد شد. بنابراین اقدامات و سیاستگذاریها باید مستقیماََََ با چالشهای کمبود آب برخورد کنند و با تدابیری صحیح و آگاهانه، امنیت بلند مدت مواد غذایی کشور را تأمین نمایند.

13- نظر به اهمیت بخش کشاورزی به عنوان یکی از مؤلفه­های اصلی شکل دهنده الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، ضرورت ارائه الگوی کشت بهینه­ی منطبق با شرایط کشور احساس می­گردد. کشاورزی با مصرف بخش عمده­ای از منابع آب کشور (بالغ بر 92 درصد) سهم عمده­ای از منابع آب را به خود اختصاص می­دهد. این درحالی است که راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی بسیار پایین می­باشد. به همین سبب در صورت بهینه­سازی مصرف آب در بخش کشاورزی، پتانسیل آبی قابل توجهی را برای تأمین سایر نیازها فراهم می­نماید.

14- کشت برخی از محصولات کشاورزی نظیر برنج در مناطقی با درصدرطوبت کمتر از 85% و میزان تبخیر بالای 2000 میلیمتر از نظر مدیریت مصرف و شاخصهای اقتصادی منطقی نیست. لذا مصرف آب مجازیکه در جهان 92% بخش مصرفی آب را تشکیل می­دهد اساسیترین رویکرد مصرف آب است. اساس مدیریت مصرف در فرهنگ اسلامی براساس حفظ منابع، استفاده صحیح رشد اقتصادی، امنیت ملی، حفظ مسائل زیست محیطی در جهت توسعه پایدار است.

15- آبهای زیرزمینی از حساسیت فوق­العاده­ای برخوردارندکه متأسفانه گاهی مورد استفاده­ی بی­رویه قرار می­گیرند؛ لذا ضروری است منابع آب زیرزمینی، مدیریت شده و نحوه­ی مصرف آن مورد نظارت بیشتری قرار گیرد. با توجه به اینکه هم اکنون بهای آبهای زیرزمینی در بخش کشاورزی رایگان است، پیشنهاد می­گردد که بهای آب در این بخش منطقی گردد.

16- منابع آب غیر متعارف و پسابهای کشاورزی، خانگی و صنعتی، پتانسیل مناسبی در جهت حل مشکل محدودیت منابع آب می­باشند. میزان پسابها و آبهای برگشتی حدود یک­چهارم کل منابع آب تجدیدپذیر کشور را تشکیل می­دهند که در صورت برنامه­ریزی مناسب می­توان تاحدی از فشار وارده بر منابع آب تجدیدشونده­ی کشور کاست.

مشارکت قابل تقدیر اساتید محیط‌زیست و علوم بین رشته‌ای محیط‌زیست از سراسر کشور به همراه حضور فعال اساتید دانشگاه تهران و دانشگاه های مادر کشور در بخش داوری مقالات علاوه بر ارتقای کیفی سطح داوری مقالات، باعث مشارکت بیش از پیش تمامی دانشجویان، استادان و دست‌اندرکاران محیط‌زیست کشور و ارائه نتایج تحقیقات در نهمین کنفرانس ملی روز جهانی محیط‌زیست گردد. در نهایت، بر خود لازم می‌دانم از کلیه همکاران دبیرخانه و دست‌اندرکاران کنفرانس و اصحاب رسانه به سبب تلاش بی‌وقفه خود در طول یک سال گذشته جهت ارتقای سطح کیفی کنفرانس، همچنین از حضور، حمایت و مشارکت شما شرکت‌کنندگان و مدعوین گرامی، کمال قدردانی را به‌عمل آورم. به امید آنکه برگزاری چنین کنفرانسهای علمی توسط جامعه دانشگاهی، موجبات اقبال آحاد جامعه به ویژه دولتمردان و مسؤولین و سایر اقشار را فراهم آورد.

برای اولین بار در فولاد خراسان همکاران پرتلاش واحد فولادسازی موفق به تولید شمش با ابعاد 130*130 میلی متر شدند.

ارزش طرح هایی که ایمیدرو در سال 95 راه اندازی می کند به 1.8 میلیارد دلار می رسد اما 509 میلیون دلار نیز طرح مشترک با شرکت های خصوصی است که در برنامه راه اندازی قرار دارند.
به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، این سازمان در سال جاری 14 طرح برای راه اندازی پیش رو دارد که طرح نخست، به آنتیموان سفید آبه در استان سیستان و بلوچستان تعلق داشت که هفته گذشته وارد مدار تولید شد.

ارتباط با ما

آدرس

ایران - تهران - دانشگاه علم و صنعت - دفتر مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه.

تلفن و فکس

77240664 - 021

021 - 77240667

ایمیل

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید