19 ارديبهشت 1395 منتشرشده در اخبار داخلی نوشته شده توسط 

سنگ تزييني ايراني بدون متولي جايگاه ندارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رييس اتحاديه توليدکنندگان طلا و جواهر گفت: ايران با وجود داشتن قدمت زياد و معادن قابل توجهي از سنگ‌هاي زينتي، هنوز جايگاه خود را در اين حوزه پيدا نکرده و نتوانسته در بازارهاي جهاني سهمي از تجارت اين سنگ‌ها را به خود اختصاص دهد.
عباداله محمد ولي در گفت‌وگو با پايگاه خبري معدن نيوز بيان کرد: در ايران سنگ‌هاي معدني متعددي شناسايي و استخراج شده است که اگر وارد حوزه صنعت و هنر شود و تلفيقي از اين دو به وجود آورد، اتفاقات خوبي را در حوزه سنگ‌هاي زينتي شاهد خواهيم بود.
وي افزود: از موارد بسيار با اهميتي که در اين زمينه وجود دارد بحث اشتغالزايي است به طوري‌که مي‌توانيم حدود 200 هزار نيروي کار فعال داشته باشيم که اين مسئله نشان دهنده جايگاه سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي در کشورمان است که مي‌توانيم از طريق صادرات آ نها ارز آوري داشته باشيم.
رييس اتحاديه توليدکنندگان طلا و جواهر تصريح کرد: با توجه به اين کشور ما داراي معادن بسيارخوبي در حوزه سنگ‌ها است اما متاسفانه در سال‌هاي اخير شاهد واردات سنگ‌هاي زينتي هستيم که اين مسئله به بخش توليد سنگ‌ها صدمه وارد و ارز بسياري را از کشور خارج کرده که اين مسئله اصلا به نفع اقتصاد کشور نيست.
محمد ولي عنوان کرد: استان‌هاي قم، خراسان، کرمان، همدان، اصفهان، سمنان و کردستان از مهم‌ترين مناطق داراي معادن سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي در ايران هستند.
وي تاکيد کرد: متاسفانه از جمله مشکلاتي که در اين حوزه وجود دارد نداشتن متولي مشخص در بخش اکتشاف و بهره‌برداري سنگ‌هاي زينتي است که اين مسئله باعث بي‌رونقي اين صنعت در کشور شده است.
محمدولي اظهار کرد: هر اندازه در حوزه سنگ‌هاي زينتي سرمايه گذاري‌هاي بيشتري انجام شود، بازگشت سرمايه آن صدها برابر بيشتر خواهد بود چرا که در کشور ما معدن و ظرفيت معدني به اندازه کافي وجود دارد بنابراين اين حوزه بيش از هر چيزي نياز به حمايت دارد تا در جهان شناخته شده و براي آن ارزآوري صورت گيرد.
محمد ولي تاکيد کرد: در اين رابطه کم کاري‌هاي فراواني انجام شده که نخستين کم کاري مربوط به خودمان است که نتوانسته‌ايم در اين رابطه اطلاع رساني درست و دقيقي داشته باشيم و در مرحله بعدي اين دغدغه وجود دارد که با وجود ذخاير فراوان سنگ‌ها و جواهرآلات کشور ما در دنيا حرفي براي گفتن ندارند.
رييس اتحاديه توليدکنندگان طلا و جواهر گفت: کشور ما جزو آن دسته مناطقي است که مردم آن به طلا و جواهر اهميت فرواني مي‌دهند و آن را سرمايه‌اي براي خود مي‌دانند چرا که داراي ارزش افزوده است و هر زماني مي‌توان از آن استفاده کرد در نتيجه مي‌توانيم با تزيين سنگ‌ها روي پايه‌هاي طلا و نقره به آنها جان بخشيده و ارزش بيشتري بدهيم.
بازدید 3497 بار
برچسب‌ها

ارتباط با ما

آدرس

ایران - تهران - دانشگاه علم و صنعت - دفتر مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه.

تلفن و فکس

77240664 - 021

021 - 77240667

ایمیل

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید