10 تیر 1394 منتشرشده در اخبار گروه نوشته شده توسط 

طرح محیط زیستی کارخانه فرو آلیاژ ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بدنبال درخواست مساعدت شرکت فروآلیاژ ایران از پژوهشگاه علم و صنعت، گروه نفت و انرژی این پژوهشگاه، اقدام به تهیه طرحی زیست محیطی به منظور کاهش آلودگی این واحد صنعتی کرده است.

شرکت صنایع فروآلیاژ ایران با هدف تولید فروسیلیسیم به عنوان یکی از اصلی ترین مواد اولیه استراتژیک صنایع فولاد و چدن در سال 1365 تاسیس شد و عملیات اجراي فاز اول آن در بهمن ماه 1372 رسماً مورد بهره برداري قرار گرفت. این کارخانه که طرح اولیه آن به منظور تولید فروسیلیسیم تهیه شده است. در طرح توسعه که به طراحی شرکت مهندسی پارس فرارون صورت گرفته، دو کوره تولید فروسیلیسیم و سیلیکون متال به مجموعه اول اضافه شده است. در سال 1384 طرح توسعه این شرکت با هدف افزایش تولید فروسیلیسیم براي مصارف داخلی براي استفاده در( Silicon metal) و صادرات و تولید محصولی جدید به نام سیلیسیم فلزي صنایع آلومینیوم، صنایع شیمیایی، صنایع الکترونیک و صنایع فتوولتائیک آغاز شد که به موجب آن، ظرفیت تولیدي کارخانه به 50 هزار تن فروسیلیسیم، 10 هزار تن سیلیکون متال و18 هزار تن پودر میکروسیلیکا در سال رسید و اشتغال مستقیم از حدود 400 نفر به متجاوز از 750 نفر و اشتغال غیر مستقیم از 5 هزار نفر به بیش از 15 هزار نفر افزایش یافت. لازم به ذکر است طرح توسعه این کارخانه با هدف افزایش تولید براي صنایع جدید فولاد و آلومینیوم و عمده آن براي توسعه صادرات محصولات تولیدي غیر نفتی بوده که با نصب و راه اندازي دو کوره قوس الکتریکی در کارخانه طی چهار سال در بهمن ماه 1387 نصب و راه اندازي شد، این شرکت تبدیل به بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده فروسیلیسیم، سیلیسیم فلزي و پودر میکروسیلیکا در ایران و خاورمیانه شده است.

كارخانه فروآلياژ ازنا كه توليد كننده آلياژ فروسيليسيم مي‌باشد به همراه كارخانه فروسيليسيم ايران در سمنان تامين كننده اصلي فروسيليسيم و پودر ميكروسيليکاي مصرفي كشور و به خصوص تامين كننده فروسيليسيم مورد نياز كارخانجات فولاد كشور مي‌باشند و از اين حيث داراي اهميت كليدي در چرخه توليد فولاد در كشور هستند. ميزان محصول توليدي در حدود 46835 تن فروسيليسيم و در حدود يك سوم آن يعني 14600 تن پودر ميكروسيليكا كه بوسيله فيلترهاي كيسه اي كنترل كننده آلودگي هوا، از دود كارخانه جدا مي‌شود، توليد شده و به بازار عرضه شده است. میکروسیلیکا به ماده سیلیسی عمدتا آمورف کروي شکل اطلاق می گردد که محصول جانبی فرآیند تولید ، سیلیسیم زل(Si) یا آلیاژ هاي حاوي سیلیسیم بخصوص فروسیلیسیم می باشد .این ماده نام هاي مختلفی نظیر غبار سیلیکا، دودة سیلیسی و... دارد.


اقدامات صورت گرفته طی طرح:

 1. بررسی فرآیند تولید و عملکرد بخش های مختلف آن، براساس متدهای روز دنیا:
  • بررسی مواد اولیه مورد استفاده در کارخانه، جهت کاهش خروجی های آلاینده محیط زیست.
  • بررسی سیستم های فنی کارخانه بمنظور بروز رسانی و کاهش مصرف انرژی.
 2. ارائه گزارش اولیه مشتمل بر:
  • مشخصات فنی و زیست محیطی کارخانه
  • ضوابط، معیارها و استانداردهای زيست محيطی واحدهای صنعتی و تولیدی پودر سیلیس
  • الزامات سیستم HSE
  • ارائه پیشنهادات فنی و زیست محیطی در جهت رفع مشکلات کارخانه
 3. ایجاد شرایط فنی و محیطی لازم بمنظور اجرای آخرین ضوابط، معیارها و استانداردهای زیست محیطی
 4. تطبیق شرایط زیست محیطی کارخانه با دستورالعمل صنایع سبز
 5. برقراری سیستم مدیریت HSE
 6. نظارت بر حسن اجرای پیشنهادات ارائه شده و بررسی خروجی و عملکرد آن پس از عملیاتی شدن
 7. ارائه گزارش تکمیلی، پس از اتمام فاز اجرایی جهت بایگانی و ارائه به سازمان حفاظت محیط زیست

 

 

بازدید 11096 بار
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 10 تیر 1394 ساعت 06:11

ارتباط با ما

آدرس

ایران - تهران - دانشگاه علم و صنعت - دفتر مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه.

تلفن و فکس

77240664 - 021

021 - 77240667

ایمیل

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید