02 تیر 1395 منتشرشده در اخبار داخلی نوشته شده توسط 

واگذاری 73 درصدی سهام ذوب آهن در فرابورس؛ قانونی است یا خیر؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شرکت ذوب آهن اصفهان، سومین تولیدکننده بزرگ فولاد ایران در میان برنامه‌هایی که برای افزایش تولید دارد، در تلاش است تا 73 درصد سهام خود را عرضه کند. در این بین احرامیان عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: واگذاری سهام ذوب آهن اصفهان در فرابورس از سوی سازمان خصوصی سازی پیش از حل ماجرای بدهی های این شرکت، اتفاقی عجیب و خلاف قانون است.

به گزارش ماین نیوز مسعود غلام‌پور، مدیر تحقیقات و بازاریابی در بانک سرمایه‌گذاری نوین در مصاحبه‌ای در تهران گفت شرکت‌هایی در کره جنوبی و لوگزامبورگ تمایل دارند تا سهامی در این شرکت بخرند. سازمان خصوصی‌سازی ایران، فروش 56 درصد سهام ذوب آهن اصفهان را برعهده دارد. این سازمان این شرکت را از سازمان تامین اجتماعی ایران تحویل گرفته است. به گفته غلام‌پور، گروه تامین اجتماعی توانایی خرید کل سهام نداشت. صندوق بازنشستگی 17 درصد دیگر سهام که از فروش کنار گذاشته شده است را در اختیار دارد. به گفته غلام‌پور و جعفر سبحانی، مشاور سازمان خصوصی‌سازی ایران، در مرحله نخست، تمام 73 درصد از طریق یک بلوک سهامی عرضه شده اما هیچ خریداری نداشته است. سبحانی ادامه داد این بلوک دوباره در آینده نزدیک عرضه خواهد شد.

احرامیان گفت براساس ماده 141 قانون تجارت، شرکت ذوب آهن اصفهان اگر افزایش سرمایه ندهد، ورشکسته است و دفاتر این شرکت به خوبی این ماجرا را نشان می دهد و حالا در این شرایط واگذاری سهام این شرکت و خصوصی سازی آن اصلا منع قانونی دارد و تخلف محسوب می شود، در نتیجه اول باید مشکلات این شرکت حل و بعد سهام آن برای واگذاری عرضه شود. وی که مدیریت شرکت فولاد یزد را بر عهده دارد، ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی ذوب آهن اصفهان و بدهی حدود 60 هزار میلیارد ریالی، کسی مشتری خرید سهام این شرکت نخواهد بود. وی گفت: دلایلی متعدد برای تبدیل شدن شرکت ذوب آهن اصفهان به یک شرکت بدهکار وجود دارد که مهم ترین آن ها شامل دخالت های دولتی در روند اداره و مدیریت آن، نیروی انسانی مازاد، سرمایه گذاری بدون توجیه اقتصادی و توجه به بازده سرمایه گذاری، قیمت گذاری های دولتی و اعمال سلیقه های دولتی است.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ادامه در پاسخ به این سوال که باتوجه به این شرایط برای آینده این شرکت چه باید کرد، گفت: باتوجه به شرایط ویژه این شرکت در مرحله اول باید بدهی های معوق و زیان های انباشته شده این شرکت از سوی دولت تعیین تکلیف، پرداخت و جبران شود و بعد که شرکت در وضعیت عادی قرار گرفت سهام آن در یک رقابت کاملا سالم به بخش خصوصی واقعی واگذار شود.
احرامیان در پاسخ به این سوال که شنیده ها نشان می دهد چند شرکت خارجی خواستار خرید سهام ذوب آهن اصفهان هستند، می گوید: فکر نمی کنم چنین چیزی دقیق و درست باشد، زیرا اگر خبری در این باره بود و شرکتی این درخواست را اعلام کرده بود بازتاب گسترده ای پیدا می کرد و حداقل از سوی شرکت هایی که درخواست مطرح شده بود به صورت رسمی اعلام می شد ولی من تاکنون چنین چیزی نشنیده ام و در جریان درخواست خارجی برای خرید ذوب آهن اصفهان نیستم.

ارتباط با ما

آدرس

ایران - تهران - دانشگاه علم و صنعت - دفتر مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه.

تلفن و فکس

77240664 - 021

021 - 77240667

ایمیل

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید