مطالعات امکان سنجی

مطالعات امکان سنجی یا Feasibility Study، به عنوان يكي از پيش نيازهاي ضروري فرآيند تأمين مالي طرح‌ها و پروژه ها محسوب مي‌گردد. مطالعات امکان سنجی عبارتست از ارزیابی و تجزیه و تحلیل پتانسیل یک پروژه پیشنهاد شده، که بر اساس بررسی­های گسترده تحقیقاتی و مطالعاتی پایه ریزی می­شود و روند تصمیم گیری را برای سرمایه گذاران آسان می­کند. هدف از این کار، کشف هدفمند و منطقی نقاط ضعف و قوت و همچنین بررسی فرصت­ها و تهدیدهای یک کسب و کار است.

 

گروه نفت، انرژی و صنایع شیمیایی وابسته به مرکز مطالعات علم و توسعه دانشگاه علم و صنعت، برای انجام دادن مطالعات امکان سنجی، دو معیار اصلی هزینه (Cost) و ارزش به وجود آمده (Value) را در نظر می­گیرد.

 

موارد دیگری که برای رسیدن به این هدف توسط این گروه بکار گرفته می­شود عبارتست از:

 

مطالعات فنی (Technical)

این ارزیابی بر اساس طراحی کلی ملزومات سیستم و ملحقات آن انجام می شود. این قسمت از مطالعات یک توضیح خلاصه از کسب و کار و همچنین دانش فنی و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی آن را ارائه می کند. در پایان این قسمت نتیجه گیری می شود که آیا با توجه به شرایط حاضر و هزینه های معمولی، از نظر فنی کسب و کار قابل انجام هست یا خیر.

مطالعات اقتصادی (Economic)

در این قسمت اهدافی همچون تعیین مزایای مثبت اقتصادی برای سازمان، اندازه گیری و شناسایی تمام مزایای مورد انتظار و در حالت کلی تحلیل هزینه/ سود (Cost/ Benefits Analysis) دنبال می شود.

مطالعات قانونی (Legal)

در این قسمت از مطالعات امکان سنجی، تعیین می شود که آیا سیستم پیشنهادی با الزامات قانونی تناقضی دارد یا خیر.

مطالعات عملیاتی (Operational)

در این مورد تمرکز پژوهشگران بر این است که طرح پیشنهاد شده چطور می تواند مسائل احتمالی در پیش رو را حل کند، از فرصت های شناسایی شده بهره گیرد و الزامات شناسایی شده جهت توسعه سیستم چه چیزهایی ممکن است باشد. همچنین در این قسمت مواردی همچون میزان مناسب جهت توسعه پروژه در سال های آتی، زمان بندی، تاریخ تحویل، فرهنگ، مسائل محیط زیستی و سیاست گذاری های آینده طرح مورد بررسی قرار می گیرد.

مطالعات زمان بندی (scheduling)

در بعضی موارد ممکن است زمان تکمیل پروژه بیش از حد طولانی شود، و عملا رسیدن به سود پیش بینی شده از ایجاد کسب و کار ممکن نباشد. جهت جلوگیری از این اتفاق، مطالعات زمان بندی انجام می شود که از این مطالعه اموارد زیر بررسی می شوند. تخمین مدت زمان توسعه سیستم، زمان لازم برای رسیدن به نقطه سر به سر، ترسیم نمودار پیشرفت پروژه بر حسب زمان.

ارتباط با ما

آدرس

ایران - تهران - دانشگاه علم و صنعت - دفتر مرکز پژوهش و فناوری علم و توسعه.

تلفن و فکس

77240664 - 021

021 - 77240667

ایمیل

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید